V rámci Evropského dne proti vloupání do obydlí, který letos připadá na středu 21. června 2023, je dobré si připomenout základní pravidla zabezpečení objektů.
Podle dlouhodobých statistických výstupů se pachatelé dostávají do obydlí nejčastěji překonáním vstupních dveří, přes balkon nebo okny, která nechávají lidé v době své nepřítomnosti často nezabezpečená. K nezvané návštěvě mnohdy napomáhá právě ponechání otevřené okenní ventilace či mikro ventilace. Vloupání se do obydlí a jeho vykradení přes mikro ventilaci může pachateli trvat kolem jedné minuty.
„Policisté se dnes a denně setkávají s následky vloupání do různých typů objektů a vnímáme, že pro oběti jsou mnohdy závažnější emocionální dopady těchto skutků, než majetková újma. Dlouhodobě se v rámci preventivních aktivit snažíme vštěpovat veřejnosti jednoduché zásady, jak případného pachatele od vloupání odradit. Základní postupy jsou totiž velmi jednoduché. Například zamknout dveře nebo zavřít ventilačku před odchodem z domova vůbec nic nestojí a může mnohému zabránit“, apeluje na důležitost základního zabezpečení zamykáním plk. Mgr. Zuzana Pidrmanová, vedoucí odboru prevence Policejního prezidia ČR.
„Po klidnějších (z pohledu kriminality) covidových letech opět zažíváme nárůst kriminality, kdy největší podíl na celkové kriminalitě má již tradičně kriminalita majetková. Počet vloupání do bytů a rodinných domů se ve srovnání s rokem 2021 zvýšil o více než 10 %. Tato kampaň upozorňuje na skutečnost, že lidé mají k dispozici možnosti, jak své domovy a majetek zabezpečit a že to nemusí být vůbec drahé. Vyzdvihujeme tak čtyři osvědčená a efektivní opatření a zároveň lidem doporučujeme, jak se chovat bezpečně, jaká zvláštní opatření učinit před odjezdem na dovolenou, ale také to, jak reagovat v případě, že se přeci jen stanou obětí vloupání“, říká JUDr. Michal Barbořík, ředitel odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra.
Obecné rady a doporučení
- Prevence proti vloupání se rozhodně vyplatí, je proto důležité o zabezpečení obydlí přemýšlet ideálně již při jeho výstavbě.
- Pokud to již není možné, doporučujeme s odborníky konzultovat vhodný systém bezpečnostních prvků pro váš byt či dům.
- Kombinovat lze mechanické zabezpečení (bezpečnostní dveře, zámky, bezpečnostní folie apod.) s prvky elektronického zabezpečení s oznamováním například na mobilní telefon (alarmy, kamery, detektory atd.).
- Do mechanického zabezpečení spadají bezpečnostní zámky, na trhu je možné vybrat si ze čtyř tříd, vhodné pro vstupní dveře bytů jsou pak výrobky 3. bezpečnostní třídy. Před mechanickým poškozením chrání také bezpečnostní kování a v neposlední řadě jsou klíčové bezpečnostní dveře, které by ideálně měly být z 3. bezpečnostní třídy. Velkým pomocníkem jsou také zárubně proti roztažení.
- Při výběru firmy upřednostňujte společnosti, které se mohou prokázat patřičnými oprávněními, jsou např. členem nějaké odborné asociace či cechu, nabízí komplexní služby a v neposlední řadě se mohou prokázat dobrými referencemi, solidní firmy vám sestaví nabídku bezplatně.
- Pokud zvažujete nákup bezpečnostních prvků bez odborné pomoci, rozhodně vždy volte certifikované výrobky.
- Důležité je také udržování přehledného prostoru před domem či bytem. V případě domů je vhodné dobré osvětlení, upravená zeleň, prostor nezakrytý stromy apod.
- K bezpečnostním opatřením patří i ochrana cenností. Máte-li doma něco cenného, nemluvte o tom s cizími lidmi a cennosti uschovejte do trezoru. Nejdražší předměty si uložte do sejfu v bance.
- Praktické je také vytvořit soupis cenností, jejich fotografie a zapište si jejich sériová čísla. Pokud vám někdo tyto věci odcizí, zvýší se pravděpodobnost jejich nalezení a identifikace.
- Základem prevence jsou také dobré vztahy se sousedy, všímání si pohybu cizích osob v domě nebo okolí. A do své domácnosti pusťte pouze známé nebo důvěryhodné osoby.
Při odchodech či odjezdech z domova mějte stále na paměti pár základních pravidel:
- Neupozorňujte nikdy na svou nepřítomnost na sociálních sítích a nechlubte se ve svém okolí odjezdem z domova.
- Chraňte své cennosti a pocit osobního bezpečí. Nenechte si vloupáním pachatele narušit integritu vašeho domova.
- Nastavte si kontrolu nad svým domovem se sousedy, kteří vám na něj dohlédnou, pravidelně vybírají poštovní schránku a zalévají květiny.
- Zabezpečení a dohled velmi pomáhají. Ale nejdůležitější jsou opatření, která vás nic nestojí - nezapomínejte uzamknout všechny vstupy, zavírejte okna, klíče nenechávejte volně dostupné. Nevěřili byste, kolik lidí takto zlodějům i v dnešní době stále ještě svou nedbalostí napomáhá.
Pokud po návratu domů zjistíte, že se k vám někdo vloupal, nikdy nevstupujte sami dovnitř. Pachatel může být ještě na místě - nebo můžete znehodnotit případné stopy. Neprodleně proto volejte linku tísňového volání 158.
Více informací k zabezpečení objektů jsou pro všechny zájemce dostupné na webových stránkách Stop vloupání nebo na stránkách projektu Zabezpečte se“, kde budete moci hledat potřebné informace a rady v nejbližších dnech. K dispozici je rovněž nový Katalog doporučených výrobků k účinné ochraně osob a majetku v rezidenčních a komerčních objektech všech kategorií, vypracovaný Cechem mechanických zámkových systémů ČR ve spolupráci s OPK MV ČR a PČR.
MInisterstvo vnitra ČR a Policie ČR