Senioři patří mezi ty z nás, kterým hrozí těžký průběh onemocnění COVID-19. Větší ohrožení představuje koronavirus také pro lidi s oslabenou imunitou, s chronickým kardiovaskulárním onemocněním, s diabetem (cukrovkou) nebo s astmatem. Někteří senioři mohou spadat do více rizikových skupin zároveň.
Je proto důležité, aby senioři během nouzového stavu dodržovali doporučení a pokud možno neopouštěli své domovy. Zároveň se pochopitelně neobejdou např. bez léků či potravin. Nutnost zůstat doma je náročná také psychicky.
Řada z nás má v rodině seniory, kterým může v tomto těžkém období nabídnout pomoc. Můžete jim například donést nákup nebo vyzvednout léky a nechat je za dveřmi. Pokud bydlíte daleko nebo jste sami chronicky nemocní, můžete seniora propojit s někým, kdo nabízí pomoc v místě jeho bydliště prostřednictvím portálů Pomoc do domu nebo Spolu to dáme. Pomáhat můžete také slovem - třeba po telefonu nebo e-mailem.
Katedra psychologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity vytvořila informační leták, v němž jsou shrnuty důležité informace a tipy na komunikaci se seniory.
Do komunikace můžete zapojit také děti – přiložený informační leták Babi, dědo, pojďte si hrát! nabízí přehled pár základních aktivit, kterými můžete propojit své děti a jejich babičku, dědečka či jiného seniora z okolí, a to online a bezpečně!