Město Rýmařov se společně s místní základní a mateřskou školou zapojilo do soutěže Aktivní obec 2019. Jedná se již o třetí ročník této soutěže určené pro obce, ve kterých probíhá sběr elektrozařízení prostřednictvím červených stacionárních kontejnerů společnosti ASEKOL.
Rýmařov má tyto kontejnery umístěné na sídlištích Dukelská a Příkopy a každý z nás tak může naše město v soutěži podpořit. Vítězná obec získá částku 20 tisíc korun.
Třídění odpadu je u nás už téměř běžná věc. Víme co se starým papírem, plasty i sklem. Přesto ale mnozí z nás zapomínají při úklidu vyčlenit staré elektro. Spotřebiče přitom obsahují nebezpečné látky jako například rtuť, olovo nebo kadmium. Ty se na klasické skládce uvolňují do půdy, vody a ovzduší a poškozují tím životní prostředí. Pokud ale vhodíte drobné elektro do červených kontejnerů, poputují přímo do recyklační linky, kde se z nich pomocí různých separací získávají původní suroviny a materiály ke znovuvyužití.
Podrobné informace týkající se elektroodpadu zjistíte rychle na webových stránkách projektu.
Věděli jste, že:
- Nejčastěji do červených kontejnerů vyhazujeme varné konvice?
- V uplynulém roce lidé ve třech čtvrtinách případů vhazovali do červených kontejnerů elektro vyrobené před rokem 2005?
- Češi za loňský rok vyhodili v průměru na osobu 1,89 kg elektra? V porovnání s ostatními zeměmi ale nejsme žádní rekordmani. Například v Norsku činí roční zpětný odběr elektrozařízení až 30 kg na osobu.
- Zpětným odběrem jednoho kusu tiskárny dojde ke snížení produkce nebezpečných odpadů o 36 kilogramů? Stejné množství nebezpečného odpadu vyprodukuje za rok 9 domácností.
- Elektronická hračka je nejčastěji vyhazovaným elektrozařízením do směsného odpadu a má také největší spotřebu baterií? Tomu odpovídá také fakt, že v domácnostech patří k nejkupovanějším zařízením. Nejméně polovina Čechů koupí elektronickou hračku jednou za rok.
Co patří do červených kontejnerů?
- mobilní telefony, vysílačky, navigace;
- přehrávače mp3, diskmany, rádia;
- notebooky, klávesnice, myši;
- baterie a nabíječky,
- kalkulačky, budíky;
- elektronické hračky, auta na vysílačku, roboti;
- menší kuchyňské spotřebiče (šlehače, toustovače, mixéry, drtiče ledu, rychlovarné konvice aj.);
- fény a kulmy, elektrické kartáčky, holicí strojky;
- žehličky, ruční vysavače;
- další elektrospotřebiče do velikosti 40 × 50 centimetrů.
Ing. Irena Orságová, Městské služby Rýmařov, s.r.o.