Dnes je středa 11.12.2019 14:18, svátek slaví: Dana

Město opraví sochy na náměstí Míru

Tento týden postavila restaurátorská dílna Mgr. Ladislava Werkmanna lešení kolem barokní  sochy Panny Marie na náměstí Míru a zahájí práce na jejím restaurování.

Socha pochází z dílny sochaře Františka Ferdinanda Leblase z roku 1683 a představuje v regionu ojedinělý typ ( i z ikonografického hlediska) mariánského sloupu ze 17. století. Poslední restaurování této významné kulturní památky proběhlo v roce 2011. Současný stav je dobrý, je však nutno provést celkové očištění (odstranění prachu, špíny, mechu a lišejníků). Místy je uvolněno spárování, z otevřených spár vyrůstá zeleň. Na obvodovém stupni jsou praskliny, které zřejmě vznikly podmrzáním, protože základ schodů nebyly při posledním restaurování revidovány. Problémem sochy je špatná kvalita maletínského pískovce dolní římsy soklu, který prošel při minulém restaurování zpevňováním. V hloubkách kamene jsou železité pecky, jež prostupují kamenem a povrchově esteticky rušivě působí, je tedy nutno je jich působení potlačit.  Na některých místech je zapotřebí doplnit vybarvení písma. Celkové náklady na obnovu sochy činí 44 700 Kč vč. DPH

Po dokončení této restaurátorské akce bude restaurována socha na druhé straně náměstí. Barokní pískovcová socha sv. Jana Nepomuckého pochází z roku 1733 a jejím autorem je Severin Tischler. Poslední restaurování proběhlo rovněž v roce 2011. V současné době je stav sochy dobrý, jen ne soklu a na schodech jsou uvolněné tmely a spárování, místy jsou barevně odlišeny tmely. Na povrchu sochy se nacházejí tmavé depozity (prach, zčernalá místa, biologické znečištění). Na dolních žulových schodech jsou zřejmě vlivem nedostatečného základu popraskané spáry, části schodu jsou vysunuty ze správné polohy a přední část je prasklá. Celkové náklady na obnovu této kulturní památky činí 38 600 Kč vč. DPH.

Obě restaurátorské akce probíhají pod dohledem orgánů státní památkové péče.

Panna Marie Jan Nepomucky

Kontakt

Městský úřad Rýmařov
náměstí Míru 230 / 1
795 01  Rýmařov
Telefon: 554 254 100 | tel. seznam


E-mail: podatelna@rymarov.cz
Datová schránka ID: 7zkbugk


IČ: 00296317
DIČ: CZ00296317