... Úvodní strana
Město bude využívat budovu bývalého soudu

znak mestaMěsto Rýmařov bylo úspěšné ve výzvě č. 57 vyhlášené v rámci Integrovaného regionálního operačního programu a na projekt nazvaný „Infrastruktura objektu č.p. 708, ul. Julia Sedláka 18 v Rýmařově pro neformální a zájmové vzdělávání“ získalo dotaci ve výši cca 12,5  milionu Kč.

Projekt zahrnuje stavební úpravy vnitřních prostor budovy bývalého soudu na ulici Julia Sedláka, která byla v nedávné minulosti zateplena. Součástí budou rovněž úpravy okolní ploch a vybudování nového venkovního altánu.

Stavebními úpravami budou naplněny dva cíle – v přízemí bude vybudována nová bezbariérová knihovna (knihovna opustí stávající prostory na Sokolovské ulici), v podzemním podlaží (PP) a ve 2. patře budou vybudovány učebny, které bude využívat převážně Středisko volného času pro volnočasové aktivity. V rámci stavebních úprav bude v objektu vybudována vertikální bezbariérová plošina a na každém podlaží vznikne bezbariérové WC.

Jaké konkrétní učebny budou vybudovány? V 1.PP nově vznikne dílna kovo-dřevo vybavená dílenským vybavením pro zpracování dřeva a kovu – svěráky, vrtačky, soustruhy, pily a brusky. Dále pak environmentální dílna kombinovaná s učebnou pro chovatele bude vybavena klecemi pro zvířata, akvárii a teráriia, ale také termokamerami, přenosnými soupravami pro analýzu vody a půdy nebo mikroskopy. Ve 2.NP vznikne gastro dílna – kuchyňka pro výuku gastronomických volnočasových útvarů. Místnost bude vybavena celkem 5 pracovišti s elektrickým sporákem, odsávačem par a veškerým potřebným vybavením, k dispozici bude rovněž pracoviště pro přípravu kávy a nápojů. V šicí dílně vznikne 5 pracovišť vybavených šicím strojem a dalšími potřebami, dále zde bude umístěn vyšívací stroj s quiltovacím rámem, overlock nebo řezací plotr. Dílna pro výuku robotiky a informatiky bude vybavena programovatelnými roboty, tablety s příslušným softwarem a také oblíbené robotické stavebnice. Jazyková učebna bude pro potřeby SVČ variabilní, bude využívat sklopné stoly a stohovatelné židle, takže bude možné místnost rychle přestavět pro účely různých věkových skupin. Všechny učebny budou vybaveny projekčním zařízením a plátnem. Prostory bude možno částečně využívat také pro volnočasové útvary dospělých.

Realizace projektu bude zahájena okamžitě po podpisu smlouvy, harmonogram počítá s vybudováním učeben a s přesunem knihovny ještě do konce letošního roku.

Plánek 1.PP 1. NP 2. NP