... Úvodní strana
Vypnutí analogového vysílání ČT2 PDF Tisk Email
Středa, 22 Září 2010 13:29
V závěru září proběhnou zásadní změny na vysílači velkého výkonu Jeseník – Praděd. Česká televize v souladu s vládním nařízením o Technickém plánu přechodu (TPP) na tomto stanovišti vypne analogové vysílání ČT2, přeladí analogové vysílání ČT1 a spustí digitální vysílání všech čtyř programů ČT v rámci multiplexu veřejné služby (podrobnosti v přiložené tiskové zprávě).

Krátce před půlnocí ze čtvrtku 30. září na pátek 1. října 2010 ukončí řádný provoz analogový převaděč ČT2 Rýmařov (32. kanál). Jeho vysílání je od začátku srpna označené piktogramem (symbol v podobě čtyř čtverečků v pravém spodním rohu obrazovky), vedle něhož se od začátku září průběžně objevuje také textová lišta s bližšími informacemi. Podle těchto grafických prvků velnutých přímo do obrazu diváci snadno poznají, že přijímají signál z vysílače, jehož vypnutí se blíží. Než bude diskutovaný analogový převaděč reálně vypnut, může po 30. 9. 2010 ještě několik hodin až dnů vysílat program ČT1 (již bez piktogramu a textové lišty), následně se definitivně odmlčí.

Pokrytí digitálním zemským vysíláním České televize – multiplexem veřejné služby se všemi čtyřmi programy ČT – v územní oblasti Jeseník, kam Vaše město spadá, bude od 1. října 2010 zajišťovat vysílač velkého výkonu Jeseník – Praděd (36. kanál). Příjem programů ČT v lokalitách s neuspokojivou intenzitou/kvalitou signálu zemského digitálního vysílání v současnosti zajišťuje také satelitní digitální vysílání – kdekoliv v České republice je možné bezplatně přijímat vysílání všech čtyř programů České televize z družice Astra 3A, respektive distribuci ČT HD z družice Astra 3B (platformy CS Link a SkyLink).

Více informací o digitalizaci České televize diváci získají ve zpravodajství ČT, v teletextu ČT1 od strany 650, na stránkách internetového speciálu www.digict.cz i v Diváckém centru ČT – horká linka digitalizace 261 13 74 74 (denně od 7:30 do 20:00 hodin).