... Úvodní strana
Výstava v knihovně: Květiny i cibule
Září, třebaže je astronomicky stále měsícem léta, už hraje všemi barvami podzimu. Obdivovat podzimní tóny, stejně jako tvary a vůně, mohli návštěvníci Galerie U Stromu poznání v rýmařovské knihovně. Plody svých záhonů a skalek zde vystavovali členové svazu zahrádkářů.


Rýmařovští zahrádkáři uspořádali v Rýmařově podobnou výstavu poprvé. Vystavovatelskou premiéru si však odbyli už v polovině srpna na okresní expozici v Bruntále, kterou navštívilo téměř 1200 zájemců, mezi nimi také hejtman kraje Jaroslav Palas. Po tři zářijové dny se pak o něco menší výstava výpěstků rýmařovských, ale také staroveských a bruntálských zahrádkářů usídlila ve vestibulu rýmařovské knihovny a ukázala, že květiny, bonsaje, ale i pěkně aranžovaná zelenina a ovoce mohou být stejně dekorativní a působivé jako fotografie či výtvarná díla.

„V Rýmařově je 12 zahrádkářských osad, náš svaz má na 300 členů, i s rodinnými příslušníky je to spousta lidí. Rozhodli jsme se proto ukázat jejich výsledky,“ přiblížila smysl výstavy předsedkyně místního svazu zahrádkářů Jarmila Stopplová. Členové zahrádkářského svazu pod vedením Miluše Hejskové naaranžovali v prostoru galerie vázy a kořenáče s květinami, střapaté jiřiny, výrazné mečíky i něžnou levanduli, majestátní orchideje i drobné skalničky, vytvořili zátiší s ovocem zcela typickým, jako jsou jablka, švestky a rybíz, ale i na rýmařovské podnebí úctyhodně vyzrálou vinnou révou, či s různobarevnou zeleninou. Cukety, patisony a zdobné tykve se doplňovaly s prostou mrkví, bramborami, fazolovými lusky či řepou. Nejrůznější tvary a barvy předvedla obyčejná cibule, od nejmenších perlovek po obří odrůdu globo. Výstava nabídla i několik pěstitelských specialit, např. ukázku ze sbírky 140 druhů papriček Milana Jánošíka, bonsaje vypěstované manželi Hejskovými nebo mnohotvárné kaktusy Milana Hoffmana.

Poněkud netradiční výstava byla zaměřena především na děti. „Zahrádkářský svaz by měl něco připravovat i pro mládež. Hlavně dětem jsme tedy chtěli ukázat, co jejich rodiče a prarodiče vypěstovali,“ vysvětlila Jarmila Stopplová. Pro ně i pro další návštěvníky byla připravena kromě hmatatelné ukázky také projekce fotografií ze všech místních zahrádkářských kolonií. Vzhledem ke choulostivosti exponátů byla výstava pouze třídenní. Po jejím skončení putovala vytavená zelenina a ovoce do Mateřské školy na Revoluční ulici, aby si děti mohly výstavu vychutnat ještě jednou.

0104050607080203

ZN