... Úvodní strana
Dřevařské, lesnické a myslivecké dny se přes nepřízeň počasí vydařily
V obnovené tradici pošesté, celkově už posedmnácté se v sobotu 4. září stala zahrada Hedvy cílem návštěvníků Dřevařských, lesnických a mysliveckých dnů. Šlo zároveň o poslední z velkých letních akcí, které se letos konaly v rámci projektu Bavíme se společně po celé léto, spolufinancovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Euroregionu Praděd.

logo

Účastníci předloňského ročníku (DLMD se konají každé dva roky) si možná vzpomenou na takřka letní počasí, které vládlo; letos je naopak vystřídalo povětří doslova podzimní. Chladný déšť provázel hlavní program po celý den a promáčel povrch celého areálu, který ještě nese zřetelné stopy úprav při regeneraci v posledních měsících. Ani nepřízeň počasí, ani rozblácená půda však návštěvníky neodradily a bohatý program jich do zahrady Hedvy přilákal několik stovek.

Fanfáry trubačů odstartovaly soutěž profesionálních dřevorubců, kterou organizovalo Střední odborné učiliště strojírenské a lesnické ze Šternberku. Letos se klání s pilou v ruce účastnilo třináct závodníků z České republiky a Polska. Dva polští dřevorubci nakonec po absolvování všech disciplín dosáhli na stupně vítězů: nejvíc bodů při kácení, odvětvování a v soutěži v přesném a kombinovaném řezu získal Tomek Kovol, druhé místo obsadil Vojtěch Lipczak a třetí se umístil František Vitásek. Svou soutěž měli samozřejmě i amatéři, pro ně připravila firma Katr, a. s., disciplíny v hodu oboustrannou sekyrou na terč, hodu 45kilovým bukovým polenem do dálky, přesném záseku sekyrou a řezání ruční obloukovou pilou. Jako vítěz z tohoto klání vyšel Radek Džurný z Loučné nad Desnou.

Návštěvníci však mohli obdivovat i další činnosti související s lesem a lovem. Hlavně muži se mohli pokochat pohledem na práci těžké techniky či vyzkoušet střelbu ze vzduchovky a na létající terč, kterou uspořádalo Myslivecké sdružení Rýmařov. Asi největší pozornost nejen dětí přitáhlo vystoupení kuřimských sokolníků, kteří předvedli své umění i obdivuhodné lovecké výkony opeřených dravců. Pro děti byl připraven i doprovodný sportovní program, např. lezecká stěna, nepřálo mu však počasí.

K Dřevařským, lesnickým a mysliveckým dnům tradičně patří i řemeslný jarmark, který potěšil milovníky výrobků z medu či rukodělných výtvorů ze dřeva, keramiky, proutí a textilu. Stánek s ekologickou tematikou připravilo pro zájemce Gymnázium Rýmařov, které při této příležitosti vyhlásilo vítěze soutěže pro děti Hrátky s přírodou.

Neodmyslitelnou součástí oslavy lesa je pokaždé kulturní program v režii SVČ Rýmařov. I pro letošní ročník se podařilo zajistit zajímavé hudební hosty – pro milovníky dechovky zahrála místní Podolanka i slovácké těleso Vlčnovjané, folkovou kapelu Cop střídal Robert Křesťan a skupina Druhá tráva, svůj vstup měli i trubači ze Střední lesnické školy v Hranicích, fanoušky world music nadchla kapela Čankišou a o vrchol programu na hlavní scéně se v podvečer postarala legenda Traband. Večerní zábavu na menším pódiu rozproudila revivalová kapela Pangea, následována místní stálicí Rotor.

Na závěr dodejme, že k tematice lesnických dnů se vztahuje rovněž výstava fotografií Štěpána Mikulky v městském muzeu, která je k vidění do konce září.

010203040506070809